Статті

Заняття дрібною моторикою і “розвиток” мовлення

Автор: Юлия Даценко01.25.2019

Дуже часто чую про необхідність заняття дрібною моторикою з метою «розвитку мовлення». Для мене це не тільки не логічно, а й говорить про те, що ми не до кінця розуміємо, що означає «мовлення».

Мова - форма спілкування людей за допомогою мовних конструкцій, які створюються на основі певних правил.

Процес мовлення передбачає, з одного боку, формування і формулювання думок мовними засобами, а з іншого боку - сприйняття мовних конструкцій та їх розуміння.

У дрібної моторики є дуже важлива особливість. Вона пов'язана з нервовою системою, зором, увагою, пам'яттю і сприйняттям дитини. Як ми знаємо, вчені вже давно довели, що розвиток дрібної моторики і розвиток мовних відділів дуже тісно пов'язані. А пояснюється це так: в головному мозку мовний та моторний центри розташовані дуже близько один до одного. Тому при стимуляції моторних навичок пальців рук мовний центр починає активізуватися, стимулюватися. Чим більше і краще розвивається моторна функція пальчиків, тим швидше ми виходимо на звуконаслідування і звуковідтворення.

Але ми не можемо стверджувати, що займаючись дрібною моторикою, дитина «розвиває мовлення», оскільки мовлення - психолингвистический процес, в якому дуже багато «учасників» - функцій і навичок, з якими доведеться ще познайомитися дитині. Розвиток дрібної моторики сприяє становленню мовної діяльності, а не РОЗВИВАЄ мовлення в тому контексті, в якому я привела його визначення.

Неможливо оперувати мовними конструкціями, граючи шишками і жолудями.

Тому, пропоную не плутати поняття, і все-таки, коли ми говоримо про зв'язок дрібної моторики й мовлення, ми маємо на увазі те, що розвиток дрібної моторики пальців рук позитивно позначається на СТАНОВЛЕННІ дитячого мовлення, а не розвиває його.
Якби заняття з піском, перебирання круп і малювання на манці могли б РОЗВИВАТИ мовлення, то при вивченні іноземної мови, наприклад, ми тільки цим і займалися.

І, потім, не у всіх дітей, у кого добре розвинена дрібна моторика, так само якісно і КІЛЬКІСНО розвинене мовлення.

Залишити відгук

Вхiд на сайт

Реєстрацiя

Відновлення паролю


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/home/dgroup/.system/tmp) in Unknown on line 0